Monday, March 17, 2008

V Tibetu se dále bojuje






V Tibetu se dále bojuje
za lidská práva
a svobodu



Tibet Protest Brutally Crushed by China





Tibetan Protest SF





Protest in Eastern Tibet






Bad news for Beijing: Netherland Coverage Tibet Protest


Co se děje v Tibetu?
Svět neví,
Čína vykázala média






Aktualní děni v Tibetu:

Co se děje v Tibetu? Svět neví, Čína vykázala média

Lidé před čínským velvyslanectvím v Praze demonstrovali na podporu Tibetu

Vláda odsoudila násilí v Tibetu

Guvernér Tibetu hrozí tvrdými tresty

Čína zablokovala YouTube. Kvůli násilí v Tibetu

Tibet se stal symbolem boje za lidská práva

Guvernér Tibetu obhajoval zásah proti povstalcům, demonstrace ve světě pokračují

Protičínské protesty pokračují, Čína zablokovala YouTube

Protesty v Tibetu stály život až 80 lidí, Čína blokuje internet

Čína popírá střelbu do Tibeťanů


Eng. Links news:

Oly officials oppose Tibet boycott

China Defends Response in Tibet

Nepal police arrest 44 in Tibet protests


Tibet protesters face surrender deadline

Hundreds dead in Tibet unrest: parliament-in-exile

Tibet's nonviolent path

Nepal police arrest 44 in Tibet protests

Google News, YouTube blocked in China amid Tibet riots

Other links





Výlet do historie
Trip to History

"Odpor proti praktikám Číňanů vyvrcholil v březnu 1959 masovým, ale neúspěšným ozbrojeným povstáním. Následně se dalajlama byl nucen uchýlit do exilu v Indii, kde setrvává dosud. Brutální zásah čínských jednotek nepřežilo 87.000 Tibeťanů.



Následné reformy číňany ovládaného Přípravného výboru Tibetské autonomní oblasti sice zrušily feudální nevolnictví, ale kolektivizací a změnami v zemědělské produkci rozvrátily tibetské zemědělství založené na pastevectví a vedly k hladomorům. V letech 1959-1963 zemřelo asi 70.000 lidí. Dalších 100.000 životů si vyžádala protičínská povstání, jichž do roku 1984 vypuklo nejméně padesát. Internaci v pracovních táborech neušlo na 100.000 politických vězňů.



Tibetský 14. dalajlama nyní sídlí v horském letovisku Dharamsála, které se nazývá též "Nový Tibet" v severoindickém státě Himáčalpradéš. Jeden z jeho prvních kroků v emigraci bylo odmítnutí takzvané Smlouvy o 17 bodech, kterou Čína Tibetu vnutila, aby ospravedlnila okupaci. Maoisté v Tibetu rozpoutali genocidu, srovnatelnou s nacistickým "konečným řešením". Náboženský útlak a systematické ničení kulturních hodnot umocnila tzv. kulturní revoluce v letech 1966-1976. Z 6254 lámaistických klášterů se tehdy zachovalo pouze třináct. Tibetskou kulturu a identitu ohrožuje dodnes i příliv čínských osídlenců; Tibeťané se stávají ve své vlasti menšinou.



Počátkem 80. let přiznala čínská vláda, že se v Tibetu dopustila chyb. V souvislosti se zahájením reformní politiky povolila Tibeťanům soukromé podnikání, osvobodila je od daní a uznala jejich právo na svobodu vyznání, užívání tibetského jazyka a dodržování tradic. Začalo se s obnovou klášterů a chrámů, kterých je dnes 1780 s asi 40.000 mnichy, i s moderní výstavbou. Vše však pod dohledem čtvrtmilionové armády. Opozici čínské úřady tvrdě potírají. Podle Tibetského střediska pro lidská práva a demokracii se sídlem v Dharamsále bylo koncem roku 1997 v čínských věznicích v Tibetu 1200 politických vězňů, většinou buddhistických mnichů a řeholnic.



Čínská vláda hodnotí své působení v Tibetu pozitivně. "Demokratické reformy" ukončily nevolnictví, velké investice do himálajské oblasti zvýšily příjmy Tibeťanů, úroveň školství a zdravotnictví. Buddhismus vzkvétá a životní prostředí je dobře chráněno. Dalajlamu obviňuje ze separatismu a kontaktů s vnějšími silami; vysoká míra autonomie je přemrštěný nárok, kterým chce dalajlama obnovit vlastní nadvládu v Tibetu.



Tibet, od roku 1965 úředně autonomní oblast Čínské lidové republiky v jihozápadní části země, měří 1,22 milionu kilometrů čtverečních. Jeho 2,4 milionu obyvatel však dnes žije jen na polovině historického území, zbytek byl rozdělen mezi provincie Čching-chaj, S'-čchuan, Kan-su a Jün-nan.

Podobný osud potkal i buddhistické kláštery v Mongolsku. Útok podobně jako v Tibetu přišel ze strany komunistů, tentokrát mongolských a ruských. V roce 1938 vyplenili 700 klášterů, odvlekli a zabili 17 000 mnichů. Zůstaly poslední čtyři kláštery."
autor: Lucie Strašíková






No comments:

Post a Comment