Wednesday, March 19, 2008

Čína hodlá vést s dalajlamou boj na život a na smrt



Takže mezi články bych vyzvedl tento Očitý svědek z Tibetu .
Je to zajímavý pohled očima člověka, který skutečně v inkriminovanou dobu v Tibetu byl. Neříkám, že se vším v tom článku souhlasím, ale je možné, že my, sympatizanti Tibetu, to vidíme všechno trochu zkresleně a možná si idealizujeme boj tibetského lidu za svobodu. Je obtížné o takových věcech psát, neboť člověk má jen zprostředkované zprávy a to ještě ty, které prošly cenzurou Číny. Ostatně i uvedené počty obětí a zatčených se liší dost znatelně.



" Nepáchejte násilí, to je zlo," prohlásil směrem k Tibeťanům dalajláma, který zároveň vyzval k soužití s Číňany. Jak dodal, i kdyby obětovalo své životy na tisíc Tibeťanů, nepomohlo by to. Někteří mladší Tibeťané ale volají po ráznějším odporu. Dosavadní mírný přístup dalajlámy k Číně podle nich Tibeťanům dosud nepomohl.
V podstatě to potvrzuje, co jsem napsal včera. Dalajlama se snaží umírňovat a nabádá k mírové cestě, což se Tibeťanům nelíbí, ale je to podle mě jediná přijatelná možnost, jak docílit alespoň nějakých pokroků v otázce Tibetu. Nechce poslat své lidi na jatka, ikdyž ti by možná na jeho výzvu i šli. O to absurdnější mi přijde opět velkohubá rétorika čínské strany:
"Nacházíme se uprostřed boje na život a na smrt proti dalajlamově klice," řekl podle serveru China Tibet News sekretář komunistické strany v Tibetu Čang Čching-li s tím, že je třeba zostřit politickou kontrolu v celé autonomní oblasti. Proti tibetskému exilu podle něj čeká Čínu "dlouhodobý boj" a dalajlama je "vlkem v rouše beránčím".

Velmi zajímavá prohlášení. :)
No comment

A co na to západ? :) Západ v celku mlčí a tedy zřejmě souhlasí. Nebo má strach šlápnout Velké Číně na kuří oko? Tento článek je zajímavý- Západ je potichu. Hlavně čast dole. Tady jen výňatek toho nejzajímavějšího:

"Západ se ale k žádné velké kritice Číny a jejího postupu vůči Tibetu nemá. Jeho reakce na potlačení nepokojů v této čínské provincii se vůbec nedá srovnávat s ostrou kritikou, kterou častoval loni myanmarskou vojenskou juntu za potlačení demonstrací buddhistických mnichů požadujících demokratizaci společnosti.

„Washington má sklon dělat z Číny výjimku,“ říká John Tkacik z Heritage Foundation. „Věci, za které bychom tepali Barmu, Súdán nebo Uzbekistán, chceme ignorovat, jestliže je dělá Čína.“"

Což zase potvrzuje, že se to nezdá jen mě a Rendovi, ale skutečně je na Čínu brán jiný metr. Nehledě na to, že Tibet nemá ropu :) a je to spíše chudá oblast, tak jako např. Korea, kam se taky nikdo nežene. :) Je to strach z Číny nebo malá motivace. Opravdu nám nestojí už dnes lidská práva za podporu? Máme tak krátkou paměť, anebo chceme zapomenout, na dobu, kdy zde vládl rudý režim a lidé byli vděčni za každou zahraniční podporu, za každou zmínku v rozhlase či TV? :)

Get flag to your blog

or WWW for Free Tibet, please. :)


Nejnovější zprávy z Tibetu:

Očitý svědek z Tibetu

Tibetští demonstranti se vzdávají, tvrdí Čína

Demonstrace za Tibet pokračují v sousedních čínských provinciích

Čína vyostřuje rétoriku, zatýkání v Tibetu údajně pokračuje

Číně se prý vzdala stovka "podněcovatelů násilí" v Tibetu

Čína hodlá vést s dalajlamou boj na život a na smrt

Tibet není věcí Číny, pane Paroubku

Robert Müller: Proč nejet do Pekingu

Demonstranti žádali v Bruselu razantnější postup EU vůči Číně

Do 10. května smí na Everest jen čínský oheň a nikdo jiný


Tibet news:

Tibet to stay on Olympic torch route despite riots

China: Tibet a 'life-and-death' battle

Tibet dominates Taiwan presidential campaign

China sees 'life or death struggle' in Tibet

China: Tibet a 'Life-And-Death' Battle

Olympic torch to go through Tibet as planned: China organisers

China brushes off boycott call, says torch still heading to Tibet

China warns of 'life or death struggle' in Tibet

Pope Benedict XVI appeals for dialogue in Tibet

Free Tibet parties meet Dalai Lama

No comments:

Post a Comment